זרובבל פונדק

מתוך משפחת פונדק
גרסה מ־16:08, 6 באוגוסט 2021 מאת Dpundak (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חופשיה וזרובבל בגבעת חיים - 1935
שלושת האחים פונדק: ישעיהו, זרובבל ובנימין - 1940
קבוצת החלוץ בסימיאטיץ' סביב 1933, זרובבל נמצא במרכז השורה האחורית
זרובבל מתבונן בתחרות שח סימולטנית בקיבוץ עין חרוד ב- 1964
זרובבל יחד עם חופשיה ודליה פונדק (משמאל) מבקרים בקיבוץ אשדות יעקב בחורף 1981, מימין ישעיהו, גולן, דודו, ירדן וצילה פונדק
Zrubavel.jpg

זרובבל פונדק - נולד בפולין בעיירה סימיאטיץ' בשנת 1913 - נפטר בעין חרוד בשנת 2001. נשא את חופשיה פונדק לאישה בשנת 1936. אביהם של נורית גדעוני, נחמן פונדק ומשה פונדק.

ילדות בפולין

נולד 1913 בעיירה קטנה בשם סימיאטיץ' במרכז פולין. זרובבל הבן השלישי למשפחת פונדיק, משפחה יהודית בת שישה ילדים. גדל בבית יהודי ציוני חם להורים מראשוני העליה השנייה, משה פונדיק ופועה לאה פונדיק אנשי סג'רה שחזרו לפולין, ושפת ילדותו הייתה עברית. בגיל צעיר יחסית - כבן שש עשרה הצטרף לתנועת הנוער הציוני "החלוץ" ולשם כך הפסיק את לימודיו בסמינר למורים. בהתחלה פעל בעיירת הולדתו סימיאטיץ' תוך כדי עבודת יום בעזרה לפרנסת המשפחה, ויותר מאוחר במרכז ההכשרה של "החלוץ" בעיירה פינסק שבפולין.

עליה לישראל

בשנת 1934, בהיותו בן 21 עלה זרובבל לארץ ישראל והצטרף תחילה לאחיו הבכור ישעיהו פונדק לקיבוץ גבעת חיים שאך זה הוקם. עבר את המסלול המקובל של חלוץ שכלל מגורים באוהל, עבודה עד כלות בפרדסים בחריש ובבניין, חלה בקדחת, ולבסוף - התאהב בחלוצה חופשיה הורביץ. בתקופה זו הצטרף אליהם גם האח צעיר בנימין פונדק, שאר בני משפחתו שנשארו בפולין ניספו מאוחר יותר בטרבלינקה. כתום כמעט שלוש שנים העתיקו זרובבל וחופשיה את מקום המגורים של המשפחה הצעירה לעין חרוד. היה מי שנודע לו על נסיונו כסדר דפוס עוד מימי בית אבא בפולין, ובית הדפוס שזה אך הוקם של הוצאת הקיבוץ המאוחד חיפש ותר אחר מומחים כמותו.

הקמת משפחה ועבודה

תוך תקופת המעבר לעין חרוד נולדה בתם הבכורה נורית גדעוני ומאוחר יותר נחמן פונדק ומשה פונדק. כל אותה תקופה התמיד זרובבל ועבד בדפוס והגיע בהדרגה לאחד מעמודי התווך שלו. כל זה נגדע באחת עם הפילוג בתנועה הקיבוצית. בשנת 1957 כשהתחלפה הבעלות על הדפוס נאלץ לעזוב אותו והתחיל בקרירה חדשה של מנהל חשבונות שבה התמיד עד גיל 75. במשך כ-15 השנים האחרונות של חייו הייתה בריאותו של זרובבל רופפת, מתוכן כשמונה שנים שהה באגף הסיעודי של בית הדר, מטופל במסירות ובאהבה לאחר שעבר אירוע מוחי. בכל התקופה הזו נפל עול הטיפול על בת זוגו חופשיה, שגם היא לא נעשתה צעירה משנה לשנה…

נחמן פונדק אמר בהלוויה של זרובבל "כשאני מביט בך מנקודת המבט של בן ומנקודת המבט של נכדיך וניניך ושואל את עצמי מי ומה היית בחייך כפי שאנו הכרנו אותך, היית בעיני יותר מכל איש ישר, קצת תמים, סבלן וסקרן אין קץ, אבא וסבא מסור וחם שמסוגל לתקשר עם גדול כקטן בגובה העיניים".

סיפורים

מכתבים

האם עמד בנימין בבחינות?
כמה קשה יהיה לו להיפרד
הנכרתה כולה מן החיים

תמונות

סרטי וידאו