זרובבל פונדק

מתוך WikiName
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ילדות בפולין

Zrubavel.jpg

נולד 1913 בעיירה קטנה בשם סימיאטיץ' במרכז פולין. זרורבל הבן השלישי למשפחת פונדיק, משפחה יהודית בת שישה ילדים. גדל בבית יהודי ציוני חם להורים מראשוני העליה השנייה, משה פונדיק ופועה לאה פונדיק אנשי סג'רה שחזרו לפולין, ושפת ילדותו הייתה עברית. בגיל צעיר יחסית - כבן שש עשרה הצטרף לתנועת הנוער הציוני "החלוץ" ולשם כך הפסיק את לימודיו בסמינר למורים. בהתחלה פעל בעיירת הולדתו סימיאטיץ' תוך כדי עבודת יום בעזרה לפרנסת המשפחה, ויותר מאוחר במרכז ההכשרה של "החלוץ" בעיירה פינסק שבפולין.

עליה לישראל

בשנת 1934, בהיותו בן 21 עלה זרובבל לארץ ישראל והצטרף תחילה לאחיו הבכור ישעיהו פונדק לקיבוץ גבעת חיים שאך זה הוקם. עבר את המסלול המקובל של חלוץ שכלל מגורים באוהל, עבודה עד כלות בפרדסים בחריש ובבניין, חלה בקדחת, ולבסוף - התאהב בחלוצה חופשיה הורביץ. בתקופה זו הצטרף אליהם גם האח צעיר בנימין פונדק, שאר בני משפחתו שנשארו בפולין ניספו מאוחר יותר בטרבלינקה. כתום כמעט שלוש שנים העתיקו זרובבל וחופשיה את מקום המגורים של המשפחה הצעירה לעין חרוד. היה מי שנודע לו על נסיונו כסדר דפוס עוד מימי בית אבא בפולין, ובית הדפוס שזה אך הוקם של הוצאת הקיבוץ המאוחד חיפש ותר אחר מומחים כמותו.

הקמת משפחה ועבודה

תוך תקופת המעבר לעין חרוד נולדה בתם הבכורה נורית גדעוני ומאוחר יותר נחמן פונדק ומשה פונדק. כל אותה תקופה התמיד זרובבל ועבד בדפוס והגיע בהדרגה לאחד מעמודי התווך שלו. כל זה נגדע באחת עם הפילוג בתנועה הקיבוצית. בשנת 1957 כשהתחלפה הבעלות על הדפוס נאלץ לעזוב אותו והתחיל בקרירה חדשה של מנהל חשבונות שבה התמיד עד גיל 75. במשך כ-15 השנים האחרונות של חייו הייתה בריאותו של זרובבל רופפת, מתוכן כשמונה שנים שהה באגף הסיעודי של בית הדר, מטופל במסירות ובאהבה לאחר שעבר אירוע מוחי. בכל התקופה הזו נפל עול הטיפול על בת זוגו חופשיה, שגם היא לא נעשתה צעירה משנה לשנה…

נחמן פונדק אמר בהלוויה של זרובבל "כשאני מביט בך מנקודת המבט של בן ומנקודת המבט של נכדיך וניניך ושואל את עצמי מי ומה היית בחייך כפי שאנו הכרנו אותך, היית בעיני יותר מכל איש ישר, קצת תמים, סבלן וסקרן אין קץ, אבא וסבא מסור וחם שמסוגל לתקשר עם גדול כקטן בגובה העיניים".

סיפורים

מכתבים

תמונות

סרטי וידאו