נחמן פונדק

מתוך משפחת פונדק
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נחמן פונדק עם נכדתו איריס לבית ידין

נחמן פונדק - נולד ב- 1940 בעין חרוד לחופשיה פונדק וזרובבל פונדק. נשא לאישה את רחל פונדק לבית זית, אביהן של ורד ידין, יעל פונדק, הדר פונדק, זוהר פונדק.

רק המעז מנצח

איריס הרלינג נכדתו של נחמן מספרת: יש נכדים שסיפורי יום כיפור עם הסבים שלהם כוללים ביקור בבתי כנסת, ישיבה משותפת בבית במהלך הצום, או טיולי אופניים כאשר מדובר בסבאיים קיבוצניקים חילוניים... לא כך היה עם סבא נחמן.
סיפור המעשה מתרחש אי-שם בשנת 2005 בעודי נערה בחטיבת הביניים, המתכננת להוציא רישיון לטרקטור לצורך עבודה ברפת של גבע. מעשה שהיה כך היה:

בוקר יום כיפור, סבא מתקשר אליי מהמשרד שלו בריקור (טרום עידן הפלאפונים מי היה מאמין...) ואומר לי שיש לו הפתעה סודית בשבילי וניפגש בשער של גבע. לא עוברת חצי שעה והוא מגיע לשער עם רכב הילוכים ידני של עין חרוד.
חשבתי שהתוכנית שלו היא שנעשה איזה סיבוב בכביש הפנימי של גבע בכדי לתת לי תחושת מסוגלות לקראת השיעורים המעשיים בנהיגה על טרקטור. בשבוע שלאחר מכן, הייתי אמורה לקחת חלק יחד עם קבוצה של בנים מקיבוצי הסביבה בשיעורי נהיגה מעשיים.

נחמן פונדק עם נכדתו איריס ועם נינתו בר הרליג

לא זו הייתה כוונתו של סבא - ספק בתמימות, ספק בהתעלמות מוחלטת מהחוקים, סבא מפנה לי את מושב הנהג ואומר לי - 'קוקי חבקוקי- קחי אותי לעפולה'. אכן כך היה, אנחנו ברכב של עין-חרוד משייטים בכבישי העמק, כאשר אני נוהגת (בפעם הראשונה בחיי) ברכב הילוכים. הסוף כמובן ידוע מראש, השיוט לא נגמר באסון, כי הרי שנינו פה להיזכר בסיפור.

מרב מורא שמא יוודאו השטויות שלי ושל סבא נחמן ביום כיפור, סיפרתי את הסיפורי להורי רק לאחר שהיה בידי הרישיון לרכב (כשנתיים לאחר מכן).
סבא נחמן חי לפי המוטו של 'רק המעז מנצח' וזה מה שהוא הנחיל גם לי כדרך חיים. אין אתגר בלתי אפשרי או גדול מידי... צריך פשוט לקבוע את המטרה ולעשות את מירב המאמצים בכדי להשיג אותה. מאחלת לכל אחד סבא שלא מפחד מאתגרים. כמו סבא שלי, שהוא דוגמא חייה לתעוזה והישגיות, שמובילות להצלחה לצד צניעות וענווה.