רנית ים

מתוך משפחת פונדק
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Ranit1.jpg

רנית ים - נולדה בקיבוץ מרחביה ב- 1961, ביתם של דפנה פונדק מן ויהודה מן.

רנית – רק מהשם ניתן ללמוד שנולדתי בתקופה שהמגדריות הייתה עדיין יציבה. הורי לא העיזו לקרוא לי 'רן' או 'רנני', כך שהצטרפתי לכל שאר ה '...יתיות' שסביבי בחינוך המשותף. בשם טמונות גם ציפיות נוספות למקוריות ושמחה של הזוג הצעיר לביתו הבכורה, שהיא גם הנכדה הבת הראשונה ל'סבים מאשדות' ונכדה שלישית ל'סבא משה'.
התקופה שנות השישים של המאה העשרים, המקום קיבוץ מרחביה של השומר הצעיר, ערכים הומניסטיים וסוציאליסטים לפיהם ניבנו חיי היומיום, שטח הקיבוץ שהיה כל העולם והבית בעת ובעונה אחת, שהסתובבתי בו בביטחון בכל שעות הלילה והיום, והאהבה הייחודית בתוכה צמחתי עיצבו אותי.
אבא שלי, יהודה מן, פמיניסט בעומקי נשמתו, פועל לפי עקרונות הקיימות עוד לפני שהומצא המונח. לוקח אותי איתו לשדות, מלמד אותי להמציא כנוי מגוחך חזרה למי שמתגרה בי. אמא דפנה שמתפעלת ממני ומכל דבר שאחשוב ואציע, לבחור בעצמי בגיל 4 את הבגדים ב'מדידה' מול ציקצוקיהן של העובדות ב'קומונה ילדים'. לעמוד מול מבטי הביקורת של ה'ותיקות' כשאני מסתובבת יחפה ועם שערות ארוכות ופרועות. אמא עונה לי באמת על כל השאלות כך אני יודעת שגם יומהולדת 5 אני אחגוג ראשונה בגן כי זה לא תלוי במי הזמין ראשון, וגם איך נוצרים תינוקות ומאיפה הם נולדים.

בהמשך ההורים מגבים אותי בהתמודדויות מול מערכות חינוך שונות, למשל כשאני חושבת בכיתה ח' שהמורה רק מפריעה לי ללמוד מתמטיקה ועדיף שאעשה זאת בעצמי, שמותר לי לישון איפה שאני רוצה כל עוד אני מגיעה בזמן לכיתה ולעבודה וכו'.


יום הולדת של רנית חגיגה ב"גשר הישנה" כל בני המשפחה הגיעו.

ילדה בת 60


זה היום ראשית ואות
בו נכנסת לשביל גבורות,
מעשייך מה רבים,
אך רבים המסתורין,

הן למדת, השקעת, יגעת,
גם זרעת, וגם קצרת
גרעינים של טוב וידע
וצפונות עולם אין חקר,
שמעת, הכלת, חיבקת, אהבת,
לנכון – תמיד שאפת,

גם גן קטן נטעת
בו עצים של טוב ודעת,
ושדות של תלמידים
תורת ליבך הם מוליכים.

חברות היטבת לבחור
ליום סגריר ויום של אור

אין ספק את ילדתנו
ראשית טובנו – משוש לבנו
שתמיד תהיי מוגנת, בים של אהבות
בשיח של חוכמה, בצחוק של חברות.
באהבה עד כלות

ושמחה טובה – אמא ואבא